LIFE MEMBERS:  

Metro West Swimming Victoria Incorporated acknowledges the significant role the following individuals have made to the sport of swimming in Melbourne's western suburbs.

May-95:  Dot Quinton  (Footscray)

May-95:  Pat Robinson  (Broadmeadows)

May-95:  Laurie Robinson  (Broadmeadows)

May-95:  Lindsay Claughton  (Maidstone)

May-95:  Connie Febey  (Altona)

May-95:  Terry Leech  (Fawkner / Vicentre)

May-97:  Bill Watson  (Altona)

May-97:  Bradley Short  (Altona)

May-97:  Andrew Landells  (Altona)

May-02:  Damian Arnold  (Aqua Spirits)

May-02:  Margaret Arnold  (Aqua Spirits)

May-02:  Henry Ilczynski  (Broadmeadows)

May-02:  Andrea Sutton  (Aqua Wolves)

May-02:  Ray McColl  (Melton)

May-02:  Vince Taylor (Werribee) 

May-05:  Ian Dyer  (Sunshine)

May-05:  Gwen Campbell  (Oak Park)

Jul-15:    Julie Walsh  (Melton)

Jun-16:   Chris Eccles  (Wyndham)

Jun-16:   Sue Dyer  (Sunshine / Officials Club)

Jun-18:   Bruce DeLeur  (Melton)

Jun-18:   Maureen Harris  (Aqua Wolves)

Jun-22:   John Neale  (Officials Club)

 DISTRICT RECORDS:  

District Records must be achieved at the Annual Metro West District Championships.

  Long Course Records

  Short Course Records 

Nb.  Prior to 2012 the Metro West District Championships were held in a Short Course pool

 DISTRICT AWARD WINNERS:  

FEMALE AGE GROUP CHAMPIONS (SEASON 2021-22)

7 Years:    Alice Bayley (HCSC)

8 Years:    Chi Ha Vuong (LWA)

9 Years:    Melisa Mai (LWA)

10 Years:  Pancharlie Peiris (WAQA)

11 Years:  Ya Ruolan Wang (EDA)

12 Years:  Mia Mifsud (EDA)
13 Years:  Chloe Burke (MLN)

14 Years:  Abbey Cusworth (EDA)

15 Years:  Chiara Hutchinson (WMP)

16 Years:  Layla Mafouz (MLN)
17 Years:  Sarah Ecker (EDA)

Open:       Manar Mafouz (MLN)

M/C:         Molly Griffin (EDA)

 

200m:        Manar Mafouz (MLN)

400m Fr:    Dominique Hart (WMP)
400m IM:   Manar Mafouz (MLN)

800m Fr:    Manar Mafouz (MLN)

1500m Fr:  Manar Mafouz (MLN)

MALE AGE GROUP CHAMPIONS (SEASON 2021-22)

 

8 Years:    Luka Bjazevic (ALT)

9 Years:    Aser Dawood (LWA)

10 Years:  Hantang Wang (LWA)

11 Years:  Jimmy Bua (NWA)

12 Years:  Tomas Rutkowski (WAQA)
13 Years:  Yuan Lachama (MLN)

14 Years:  Peter Berens (MLN)

15 Years:  Jack Morrow (WMP)

16 Years:  Noah O'Donnell (WMP)
17 Years:  James Morrow (WMP)

Open:       James McBride (WMP)

 

200m:        Robbe Dilissen (WMP)

400m Fr:    James McBride (WMP)
400m IM:   James McBride (WMP)

800m Fr:    Robbe Dilissen (WMP)

1500m Fr:  Robbe Dilissen (WMP)

FEMALE RELAY CHAMPIONS

(SEASON 2018-19)

IAN ROBINSON TROPHY

12 / 14 / 16 / Open - 4 x 50m Freestyle

Western Aquatic Academy

Hume, Ballan, Old, Bilszta

 

PAT ROBINSON SHIELD

Open - 4 x 50m Medley

Melton Swimming Club

Richardson, Brownbill, Mahfouz, Mahfouz

MALE RELAY CHAMPIONS

(SEASON 2018-19)

IAN ROBINSON TROPHY

12 / 14 / 16 / Open - 4 x 50m Freestyle

Western Aquatic Academy

Rutkowski, Sorokoletov, Theodore, Cruz

 

LAURIE ROBINSON SHIELD

Open - 4 x 50m Medley

Melton Swimming Club

Berens, Gillard, Matthews, Paterson

DOT QUINTON AWARD

(SEASON 2021-22)

 

Mia Mifsud (EDA)

Best Performance by 12/U at Vic Champs

 

LINDSAY CLAUGHTON AWARD

(SEASON 2021-22)

 

Manar Mafouz (MLN)

Best Performance at District, State & National Championships

GEORGE CLARKE AWARD

(SEASON 2021-22)

 

Anjay Lam (NWA), Tom Rutkowski (WAQA)

Best Performance by 12/U at Vic Champs

 

JOE CARUANA MEMORIAL TROPHY

(SEASON 2021-22)

 

Jacob Nimmo (NWA)

Best Performance at District, State & National Championships

CHAMPION CLUB FEMALE

(SEASON 2021-22)

1st - Melton Swimming Club

2nd - Western Aquatic Academy

3rd - Essendon District Aquatic

CHAMPION CLUB MALE

(SEASON 2021-22)

1st - Western Melbourne Propulsion

2nd - Melton Swimming Club

3rd - Laverton Wyndham Aquatics

CHAMPION CLUB

(SEASON 2021-22)

1st - Melton Swimmign Club

2nd - Western Melbourne Propulsion

3rd - Laverton Wyndham Aquatics